#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Piebalgs piedalīsies Āfrikas Savienības valstu sanāksmē
, 2010. gada, 24.jūlijs, 2010

No šodienas līdz 26.jūlijam Eiropas Savienības (ES) attīstības komisārs Andris Piebalgs piedalīsies Āfrikas Savienības valstu augstākā līmeņa sanāksmē Kampalā, Ugandā, informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā.

Sanāksmē piedalīsies 53 Āfrikas Savienības dalībvalstis, un tajā galvenā tēma būs mātes, zīdaiņa un bērna veselība. ES komisārs uzsvērs vajadzību panākt konkrētu progresu šajās jomās. Pirms došanās ceļā komisārs Piebalgs uzsvēra, ka mūsdienās pasaulē katru gadu mirst 11 miljoni bērnu vecuma grupā līdz pieciem gadiem un vairāk nekā pusmiljons grūtnieču. ES prioritārie mērķi ir glābt šos bērnus, aizsargāt mātes un veicināt tiesības uz veselību visiem.

Līdz 2015.gadam šis skaits būtu jāsamazina par divām trešdaļām, tomēr progress ir pārāk lēns, atzīst Piebalgs. Komisārs Piebalgs piedalās šajā augstākā līmeņa sanāksmē tāpēc, ka Āfrikas Savienības valstis ir ES priviliģēto partneru vidū, īpaši attīstības politikas jomā. Uzrunājot sanāksmes dalībniekus, viņš sniegs atzinīgu novērtējumu jaunajam impulsam un uzsvērs vajadzību no kopīgām deklarācijām un plāniem pāriet uz mērķtiecīgu rīcību un rezultātu sasniegšanu. Pēc tam viņš uzsvērs ES veikumu mātes un bērna veselības uzlabošanā.

Eiropas Komisijas finansiālais ieguldījums šajā jomā pašlaik veido 310 miljonus eiro (217,62 miljonus latu) gadā. Līdzekļi tiek atvēlēti tam, lai nostiprinātu veselības aprūpes sistēmas un vispārēju piekļuvi veselības aprūpei. Papildus Komisija atvēl 100 miljonus eiro (70,2 miljonus latu) gadā Vispasaules fondam AIDS, tuberkulozes un malārijas apkarošanai (GFATM). Septītās pētniecības un attīstības pamatprogrammas laikā ES atbalsta pētījumus mātes un bērna veselības, kā arī seksuālās un reproduktīvās veselības jomā.

Komisārs Piebalgs piedalīsies arī dialogā par veselības aprūpes finansēšanu Āfrikā, uzsverot, ka ir jāpanāk straujāks progress, lai izpildītu Āfrikas Savienības valstu un valdību vadītāju 2001.gada apņemšanos 15% no gada budžeta izlietot veselības aprūpei un strādāt pie tā, lai maksājumus "no kabatas" aizstātu ar godīgākiem finansēšanas mehānismiem.

Lielā daļā Āfrikas kontinenta statistikas dati joprojām neatbilst mērķim. Piemēram, lielākajā daļā valstu, kas atrodas uz dienvidiem no Sahāras, ir saglabājies stabils māšu mirstības līmenis, kas ir 200 reizes augstāks nekā Eiropā. Pēdējos gados Āfrikas Savienības valstis ir apstiprinājušas virkni iniciatīvu, kas pievēršas mātes veselībai un bērnu mirstībai, kā arī HIV/AIDS malārijas un citu nopietnu slimību kontrolei. Āfrikas Savienībā ir 53 valstis. ES un Āfrikas Savienības valstis 2007.gadā pieņēma kopīgo Āfrikas un ES stratēģiju. Šī stratēģija atspoguļo 80 valstu un valdību vadītāju gribu no jauna definēt attiecības starp abiem kontinentiem, veidojot stratēģisku partnerību tādu pasaules mēroga problēmu risināšanai kā klimata pārmaiņas, pārvaldība, miers un drošība, migrācija, pētniecība un tehnoloģija un citas.
 

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties