#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pieci priekšlikumi Baltijas valstu ekonomisko krīžu pārvarēšanai
, 2009. gada, 27.oktobris

Šodien triju Baltijas valstu apmeklējuma laikā Latvijā ieradās Eiropas Parlamenta Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības (ALDE) grupas priekšsēdētājs, bijušais Beļģijas premjerministrs (1999-2008) Gijs Ferhofštats (Guy Verhofstadt).

Baltijas valstu apmeklējuma laikā Gijs Ferhofštats prezentē savus priekšlikumus, kā Eiropas Savienība (ES) var atbalstīt Baltijas valstu ekonomiku atjaunošanos. Viens no šiem priekšlikumiem paredz izvērtēt iespēju Baltijas valstīs ieviest eiro kā norēķinu līdzekli paralēli nacionālajām valūtām līdz pilnīgai eiro ieviešanai.

Papildus šim priekšlikumam ALDE Baltijas valstu izejai no krīzes rosina Eiropas Centrālo banku nodrošināt Baltijas valstu bankām tādu pašu piekļuvi likviditātei, kāda tiek nodrošināta ES kandidātvalstu bankām.

Eiropas Investīciju banka tiek mudināta palielināt noteikto 30 miljardu eiro robežu, līdz kurai tiek sniegts atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Tāpat tiek rosināts pašreizējo 50% vietā paredzēt dalībvalstīm 25% līdzfinansējumu ES fondu apguvei. Savukārt Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fondu, no kurā pieejamajiem līdzekļiem iztērēti tikai 7%, tiek rosināts atvērt plašākai finansēšanai.

"Es domāju, ka tā ir ES dalībvalstu atbildība palīdzēt [Baltijas valstīm]. Tas [ALDE rosinātie priekšlikumi] ir veids, kā palīdzēt ievērot Māstrihtas kritērijus," sacīja Ferhofštats.

Viņš uzskata, ka kritēriju, kurus nepieciešams izpildīt, lai ieviestu Eiropas vienoto valūtu, maiņa būtu liela kļūda. Tāpat no ALDE grupas priekšsēdētāja teiktā noprotams, ka eiro ieviešanai Baltijas valstīs, apejot Māstrihtas kritērijus, ir spēcīga pretargumentācija no vairākām institūcijām, tostarp Eiropas Centrālās bankas.

Savukārt eiro kā paralēla maksāšanas līdzekļa ieviešana, pēc Verhofstada domām, Baltijas valstīm piesaistītu lielākas ārvalstu institūcijas un neradītu problēmas ar nacionālajām valūtām, jo jau patlaban eiro konkurē ar vietējām valūtām, tādēļ ka lielākā daļa banku izsniegto kredītu ir Eiropas vienotajā valūtā.

Pašlaik izstrādātie priekšlikumi var tikt mainīti pēc Verhofstada vizītēm Baltijas valstīs. Viņš jau viesojies Igaunijā un pēc Latvijas apmeklējuma plāno doties uz Lietuvu. Vēlāk viņa priekšlikumi tiks prezentēti EP politiskajām grupām un tad tiks iesniegti Eiropas Komisijai, pēc kā būtu jāseko komisijas paziņojumam.

Lai arī Verhofstads atzina, ka priekšlikumu realizācijai dzīvē nepieciešams dažādu institūciju un arī citu EP grupu atbalsts, viņš uzskata, ka būtiskākais ir viņa priekšlikumus iekļaut ES dienaskārtībā. Pēc nesen notikušās vizītes Igaunijā viņš atzina, ka igauņi uzsver, ka viņu valsts situācija ekonomiskās krīzes laikā ir citādāka nekā Latvijā un Lietuvā. "Tas ir grūts jautājums," sacīja ALDE grupas priekšsēdētājs, komentējot Baltijas valstu vienotību finanšu krīzes situācijā.

ALDE priekšlikumi EP darbakārtībā varētu tikt iekļauti šā gada novembrī un decembrī.

Ziņa sagatavota pēc Saeimas Preses dienesta un aģentūras LETA/Nozare materiāliem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties