#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Piensaimnieki nespēj vienoties par ES piešķirto deviņu miljonu latu izmantošanu
, 2010. gada, 28.jūlijs, 2010

Gada laikā piensaimnieki joprojām nav vienojušies par Eiropas Savienības (ES) piešķiro deviņu miljonu latu atbalsta izmantošanu, atzina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

"Jā, situācija diemžēl pagaidām ir tāda, ka īstas konstruktīvas vienošanās nav. LPCS piekrīt viedoklim, ka jauns piena pārstrādes uzņēmums Latvijā nav nepieciešams. Piena pārstrāde Latvijā, kaut vai salīdzinot ar kaimiņu valstīm, jau tā ir ļoti sadrumstalota. No tā varbūt ir savs labums vietējam tirgum, jo starp uzņēmumiem ir sīva konkurence, bet maz labuma nozarei un valstij kopumā, jo netiek realizēts piena produktu eksporta potenciāls un pietiekami racionāli izmantota izejviela," sacīja Šolks.

Lai veicinātu piena nozares attīstību, LPCS uzskata, ka pieejamie deviņi miljoni latu būtu jāinvestē iespējami lielos projektos vairāk nekā viena miljona latu apmērā, kas veicinātu produktu eksportu. "Kā kritērijiem līdzekļu sadalē noteikti būtu jābūt uzņēmuma eksportspējai un valstij nomaksātajiem nodokļiem uz vienu pārstrādātā piena tonnu," akcentēja Šolks.

Kā ziņots, pērn ES Ekonomikas plāna atjaunošanas ietvaros Latvijai piešķīra deviņus miljonus latu piena nozares restrukturizācijai, taču nauda joprojām nav izmantota.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs jūnija sākumā norādīja, ka "tuvākā mēneša laikā būs skaidrs, kur nauda tiks izlietota," atzīstot, ka piešķirto finansējumu drīkst izmantot līdz 2013.gadam, tomēr "no ekonomikas viedokļa vilcināšanās nav prāta darbs - jo ātrāk šos miljonus laidīsim apritē, jo izdevīgāk tas ir pašiem ražotājiem".

"Tā kā mēs šo naudu pa santīmiem negribējām izdalīt, piedāvājām piensaimniekiem pašiem izvēlēties. Ar obligātu nosacījumu - nauda jāiegulda attīstībā, vai nu veidojot papildus pārstrādes līniju esošā uzņēmumā, vai arī radot jaunu, konkurētspējīgu produktu. Diemžēl viena gada laikā viņi savā starpā ne par ko nav vienojušies," sacīja Dūklavs.

Ministrs akcentēja, ka neatbalstīs piensaimnieku apsvērto ieceri par piena pārstrādes ceha izbūvi Mārupē iebiezinātā piena ražošanai. "Es neatbalstīšu ieceri viena produkta dēļ uzbūvēt veselu rūpnīcu," sacīja Dūklavs.

Savukārt biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietnieks Uldis Krievārs norādīja, ka jūlija vidū Zemkopības ministrijā iesniegts projekts par ES atbalsta naudas izmantošanu nozares restrukturizācijai, ko kopīgi sagatavojuši trīs piena pārstrādes uzņēmumi - kooperatīvi "Dzēse", "Trikāta KS" un "Piena partneri". "Projektu iesniedzām zemkopības ministram, taču tuvāk par to neesmu pilnvarots runāt. Šo darbu nedrīkst sasteigt, rezultātam ir jābūt loģiskam. Tomēr paredzu, ka jau tuvāko mēnešu laikā būs zināma ažiotāža ap naudas apgūšanu, jo jau patlaban jūtam, ka piena pārstrādes uzņēmumu vidū notiek zināma viļņošanās," atzina Krievārs, prognozējot, ka līdz vasaras beigām naudas saņēmēji beidzot būšot zināmi.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties