#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pilsoņu uzticība ES: aptaujas rezultāti
, 2010. gada, 27.augusts, 2010

Ceturtdien publicēti "Eurobarometer" aptaujas rezultāti par cilvēku uzticību Eiropas Savienībai (ES).

Tikai nepilna puse Eiropas pilsoņu (49%) uzskata, ka viņu valsts ieguvusi no dalības ES, bet bloka institūcijām uzticas tikai 42% aptaujāto, kas ir par sešiem procentpunktiem mazāk nekā pagājušā gada rudenī. Aptauja tika veikta maijā, kad bezdarbs visā kontinentā sasniedza visaugstāko līmeni un Grieķijas finanšu krīze satricināja visas eirozonas stabilitāti.

ES tēls visdramatiskāk cietis Grieķijā, Kiprā, Portugālē, Spānijā, Rumānijā, Itālijā un Luksemburgā, kur uzticības līmenis bloka institūcijām salīdzinājumā ar 2009.gadu krities par 10 līdz 18 procentpunktiem. Tikai ungāru un dāņu attieksme pret Briseles birokrātiju nedaudz uzlabojusies, kamēr beļģu viedoklis palicis nemainīgs. Vislielākās bažas eiropiešiem joprojām rada bezdarbs, ko pieminējuši 48% respondentu, un vispārējā ekonomiskā situācija, kuru minējuši 40% aptaujāto. Tomēr Eiropas Komisijas (EK) pārstāvis, kurš iepazīstināja ar aptaujas rezultātiem, centās tos pasniegt labvēlīgā gaismā, norādot, ka uzticība ES institūcijām joprojām esot lielāka nekā nacionālajiem parlamentiem un valdībām.

Atbildot uz jautājumu, ar ko viņiem ES visvairāk asociējas, vairums aptaujāto minēja brīvās ceļošanas iespējas un eiro. Trešā vispopulārākā atbilde bija "miers", kam sekoja atbilde "naudas izšķiešana", kuru izvēlējās 23% respondentu. 52% austriešu ES visvairāk neapmierina līdzekļu izlietojums. Tas izsauc nepatiku arī 45% vāciešu un 36% zviedru. Tikai 19% aptaujāto uzskata, ka ES aizstāv demokrātiju, kas ir par septiņiem procentpunktiem mazāk nekā 2009.gadā. ES par demokrātijas balstu uzskata tikai desmit procenti somu, britu un latviešu. Labvēlīgāks priekšstats par ES demokrātijas standartiem ir Rumānijā (33%), Bulgārijā (32%) un Kiprā (30%). Tajā pašā laikā 75% aptaujāto visā Eiropā uzskata, ka lielāka dalībvalstu ekonomikas un finanšu politikas koordinācija palīdzētu pārvarēt ekonomisko krīzi. Savukārt 72% respondentu atbalstītu stingrāku ES uzraudzību pār starptautiskajām finanšu institūcijām, kas ir par četriem procentpunktiem vairāk nekā pērn.

Pirmo reizi "Eurobarometer" aptauja veikta arī Īslandē, kura uzsākusi sarunas par iestāšanos ES. Rezultāti liecina, ka sabiedrības atbalsts dalībai ES ir zems - tikai 19% īslandiešu iestāšanās blokā uzskata par pareizu, lai gan 29% atzīst, ka dalība ES Īslandei nākšot par labu.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties