#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pretvēža dienā intersējas par dažādiem jautājumiem saistībā ar psihosociālo rehabilitāciju
BNS 
, 2013. gada, 05.februāris, 2013

Pretvēža dienā, kura tiek atzīmēta 4.februārī, interesentiem Eiropas Savienības (ES) mājā, izmanotjot mūsdienu saziņas līdzekļus, bija iespējams speciālistiem uzdot jautājumus par psihosociālo rehabilitāciju; uz interesentu uzdotajiem jautājumiem atbildēja  profesore Dace Baltiņa, fizioterapeite Ilze Haznere, mākslas terapeite Sanita Ciganovska.

Pasākumu rīkoja biedrība "Dzīvības koks", kura jau piecus gadus organizē psihosociālas rehabilitācijas nometnes onkoloģiskajiem pacientiem. Kopumā rehabilitācijas kursu izgājuši vairāk nekā 300 cilvēku, biedrība nodibinājusi un attīsta arī Atbalsta grupu kustību, lai cilvēki var viens otram palīdzēt, dalīties pieredzē,kā arī atrast jaunas dzīves vērtības. Lai arī Atbalsta grupas pagaidām ir tikai Rīgā, šī gada laikā tādas tiks dibinātas arīcitās Latvijas pilsētās.

Ar tiešsaistes padomnieka palīdzību onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" vēlreiz vēlējās uzsvērt to, ka dzīvei pēc vēža jāturpinās. Šī pasākumu mērķis bija interaktīvi sniegt noderīgu informāciju par jautājumiem, kas saistīti ar onkoloģiju, visiem, kam ir interese un vajadzība pēc šīs informācijas.

4.februāris tradicionāli ir Pasaules pretvēža diena, kad dažādos pasākumos un aktivitātēs tiek pievērsta uzmanība onkoloģisko slimību problemātikai, un cilvēki tiek aicināti pārbaudīt savu veselību.

Saslimstība ar vēzi diemžēl gadu no gada pieaug - ik gadus ļaundabīgo audzēju diagnosticē vairāk nekā 11 tūkstošiem cilvēku. Tomēr vēzis vairs nav nolemtība, tas tiek ierindots hronisko slimību kategorijā. Runājot par ārstēšanas iespējām, protams, ir ļoti svarīgi atklāt audzēju pēc iespējas agrīnā stadijā.

Latvijā kopš 2009. gada tiek ieviesta vēža agrīnās diagnosticēšanas programma - krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim. Taču pēc diagnosticēšanas un akūtās ārstēšanas, ir svarīgi, lai cilvēks atgrieztos pilnvērtīgā dzīvē. Pētījumi rāda, ka 30-50% gadījumu pacients netiek galā ar slimības radītajām psihoemocionālajām sekām, kas var izpausties kā distress, norobežošanās, sociālā pašizolētība, un tas traucē atgriezties normālā dzīvē.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka krūts vēzis ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis 35–64 gadus vecām sievietēm Latvijā, bet dzemdes kakla vēzi katru mēnesi diagnosticē apmēram 20 sievietēm mūsu valstī.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties