#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Romu līderis: vairums romu aizbraukuši no Latvijas
, 2010. gada, 14.aprīlis, 2010

Kopš 1990. gadu beigām Latvijā dzīvojošo romu jeb čigānu skaits samazinājies uz pusi, atklāja Anatolijs Berezovskis, Latvijas Romu apvienības „Nēvo Drom” vadītājs. „Esam kā valsts barometrs – ja mēs pametam valsti, tas Latvijai ir slikts rādītājs,” norāda A. Berezovskis. Pēc apvienības statistikas šobrīd Latvija dzīvo ne vairāk kā 9000 romu, bet deviņdesmitajos to skaits pārsniedzis 25 000. Romi ir viena no Latvijas 156 mazākumtautībām.

Romu tiesības neievērojot pat tiesas zālē
A. Berezovskis uzskata, ka cilvēktiesību pārkāpumi pret romu tautību ir ikdiena Latvijā. Situācija gadu no gada praktiski nemainoties.
Lai arī darba tirgus ir mazaktīvs, romu nodarbinātība ir tādā pat līmenī kā tā saucamo trekno gadu laikā. „Tas parāda to, ka treknie gadi mums nekādu atbalstu nedeva,” norādīja A. Berezovskis. Daļa iepriekš nodarbināto romu gan šobrīd ir cietuši no darba vietu likvidēšanas un uzņēmumu bankrotiem.


Pēc A. Berezovska domām, viens no sāpīgākajiem jautājumiem romu kontekstā mūsu valstī ir nepilnības tiesnešu darbībā, izskatot lietas, kurās uz aizdomās turamo sola sēdies roms. „Esmu pats piedalījies negodīgās tiesas sēdēs kā klausītājs, turklāt man ir juridiskā izglītība. Es varu apgalvot, ka 90% lietu, kurās iesaistīti romi, tiesas izskata subjektīvi pēc tautības, nevis pēc būtības.” Turklāt, ja uz apsūdzēto sola sēž roms, parasti tiesnesis piespriežot augstāko iespējamo soda mēru. „Tiesas neizskata šādas lietas pēc būtības, tiesnešiem neinteresē, kādi bijuši iemesli, lai roms nonāktu uz apsūdzēto sola,” novērojis A. Berezovskis.
Arī policijas darbinieku attieksme pret romiem esot necilvēciska, nemaz nerunājot par kriminālprocesa kārtības ievērošanu. Liecības no romiem, kuri bieži ir neizglītoti, „izsitot ar fizisku spēku”. Romu apvienības vadītājs atgādina notikumu 2004. gadā, kad kādā policijas iecirknī Rīgā policisti piekāvuši romu tautības cilvēku līdz nāvei. „Lai gan šo lietu izskata jau trešās instances tiesa, vainīgie policisti joprojām ir uz brīvām kājām. Vienā no tiesas sēdēm tiesnese pat aizliedza tiesas zālē ienākt nosistā cilvēka māsai un radiniekiem, atrunājoties ar to, ka baidoties no romu tautības cilvēkiem. Tas ir nonsenss un absurds!” sašutis A. Berezovskis.
Viņš minēja piemēru, ka kriminālziņās, piemēram, LNT raidījumā „Degpunkts”, noziedznieka tautību minot vien gadījumos, kad iesaistīts čigāns.

Grib dzīvot Eiropā, bet ne Latvijā
„Daudz no mums ir emigrējuši uz Eiropas valstīm, turklāt uz neatgriešanos. Pirms iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) devāmies prom kā politiskie bēgļi, tagad aizbraukt nav problēmu. Romu aizbraukšana darba kaunu valstij, jo 98% romu ir Latvijas pilsoņi. Romi Latvijā dzīvo vairāk kā 600 gadu,” norāda A. Berezovskis, „un ir neatņemama Latvijas kultūras sastāvdaļa.” Viņš uzskata – ja pirms iestāšanās ES mediji būtu aktualizējuši romu problēmas, Latvijai būtu jāizpilda vēl papildus prasības šīs tautības cilvēku ne vien sociālajā, bet arī ekonomiskajā integrēšanā.
A. Berezovskis saredz lielas iespējas palīdzēt Latvijas romiem, izmantojot ES fondu piedāvātās iespējas, taču caur ministriju prizmu notiekot nepilnīga projektu izvērtēšana. „Uz papīra valstī vadlīnijas ir, bet reālā dzīvē – klusums. Tās nav žēlabas, tā ir realitāte,” A. Berezovskis ir neapmierināts. Viņš saskata romu izaugsmes iespējas, jo ar fondu palīdzību tiktu dota iespēja romiem attīstīt mazo un vidējo biznesu, lai noturētu tos romus, kas vēl nav aizbraukuši.
jau rakstīja, ka Eiropas Komisija aicina dalībvalstis izmantot ES fondus romu sociālai un ekonomiskai integrācijai. EK mudina par labu romu integrācijai mobilizēt struktūrfondus, kā arī romu problēmas ietvert visās attiecīgajās politikas jomās valsts un ES līmenī. EK norāda, ka romu kopienas bieži saskaras ar ekonomisku, sociālu un politisku diskrimināciju.

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties