#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
R.Zīle: Devalvējot ekonomiku, esam palīdzējuši kaimiņiem
, 2009. gada, 16.decembris

Eiropas Paramenta deputāts Roberts Zīle uzskata, ka, nepieļaujot "defaultu" un saglabājot stingro valūtas kursu, Latvija ir ievērojami devalvējusi savu ekonomiku, un ir palīdzējusi kaimiņiem igauņiem ieviest eiro jau 2011.gadā.

Eiropas monetārai savienībai šāds Igaunijas piemērs ir pat vitāli nepieciešams, jo tas it kā parāda, ka Māstrihtas kritēriji eiro ieviešanai strādā pat krīzes laikā. "Nav tā, ka mēs nepriecātos par igauņiem, taču mūsu upuris, izpērkot otro lielāko Latvijas komercbanku, bija zināms solidaritātes solis, lai neiegrūstu nelaimē arī kaimiņus un agresīvos investorus. Tāpēc mēs gribam redzēt solidaritāti arī no Eiropas finanšu politikas veidotāju puses, kā, piemēram, barjeras latiņas pazemināšanu ieejai Eiro zonā".

R.Zīle norādīja EP kolēģiem: "Baltijas valstu piemērs pierāda, ka esam vienā laivā - Skandināvijas banku dzīšanās pēc tirgus daļas un augstas peļņas Baltijas valstī praktiski izspieda mūsu nacionālo valūtu no kredītu, jo īpaši mājokļu hipotekāro kredītu tirgus. Pie fiksētā vai šaurā koridora nacionālās valūtas kursa, kā arī civiltiesiski ļoti augstas kredītņēmēju atbildības aizdevējiem viss valūtas risks pārmaksātā ķīlas vērtībā ir palicis uz kredītņēmēju pleciem".
Deputāts atgādināja, ka 2008.g. nogalē saspringtās sarunās starp Latvijas valdību, Starptautisko Valūtas fondu (SVF), Eiropas Komisiju (EK) un Zviedrijas valdību, tika nolemts tikai par Latvijas nodokļu maksātāju naudu vien izpirkt otro lielāko komercbanku Latvijā un noturēt stipru nacionālās valūtas kursu.
"Tādējādi, mēs latvieši, uz daudziem gadiem zaudējot savus ienākumus, konkurētspēju un arī sabiedrības kvalitāti, izglābām Skandināvu un citu investoru banku sektoru, iespējams, ne tikai Baltijas valstīs", Eiropas Komisijai norādīja R. Zīle.
Zīle uzskata, ka "domino kauliņu efekts" bankas bankrota gadījumā tālu pārsniegtu Latvijas robežas un aizveltos līdz pat Skandināvu pensiju fondiem kā banku akcionāriem. Viņš arī piebilda, ka gan EK, gan SVF mums palīdzēja finansēt šo izvēli, taču tagad lauvas tiesa no šī aizņēmuma aiziet banku sektora stabilizācijai.
"Politiķiem Latvijā bija jāizdara tik "nāvējoši" lēmumi, kas vairumam "veco" Eiropas valstu kolēģiem nerādītos par visšausmīgākajos murgos. Taču mūsu spēkos nav iespēju noņemt privātā parāda valūtas riskus saviem pilsoņiem. Un mēs negribam huligāniski uzvesties, vienpusēji ieviešot eiro vai to palaižot apritē paralēli nacionālajai valūtai. Taču mūsu demogrāfiski novecojošās sabiedrības mērķis nevar būt gadiem ilgi katru otro nopelnīto latu samainīt uz eiro un atdot bankām, un vakara lūgsnās pielūgt, lai tik lats noturas pret eiro", tā R.Zīle.
Informācijai - vakar, 15.decembrī, Eiropas Parlamentā notika debates par ekonomikas atjaunošanu Centrālās un Austrumeiropas valstīs. Debatēs piedalījās arī EK Ekonomikas un finanšu komisārs Hoakins Almunija. 
 
Ziņa sagatavota pēc ECR grupas materiāliem
 
Foto: FreeRangeStock arhīvs
 
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties