#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Šodien ES prezidējošās valsts pienākumus pārņem Beļģija
, 2010. gada, 01.jūlijs, 2010

Šodien Eiropas Savienības (ES) prezidētājvalsts pienākumus sāks pildīt Beļģija, kurai pēc nesenajām parlamenta vēlēšanām joprojām nav izdevies izveidot jaunu valdību.

Tomēr, tā kā Eiropa piedzīvo smagāko krīzi pēdējo desmitgažu laikā, Brisele jau paziņojusi, ka tās prezidentūras mērķi būs visnotaļ pieticīgi. "Pirmkārt būsim pieejami Eiropas institūcijām," skaidroja Īvs Leterms, kurš joprojām pilda premjerministra pienākumus. "Mēs vēlamies piekopt pieticīgu nostāju." Šāds uzstādījums varētu būt izdevīgs Leterma priekšgājējam pašreizējam ES prezidentam Hermanam van Rompejam, kuram varētu rasties izdevība sevi pierādīt un gūt lielāku uzmanību.

Tā kā koalīcijas veidošanas sarunas starp flāmu un valoņu partijām nerisinās viegli, jaunā valdība varētu tikt izveidota ne ātrāk kā oktobrī. Līdzīga situācija blokā tika piedzīvota pērn gada sākumā, kad ES prezidentūras laikā izjuka Čehijas valdība, tādējādi Prāga zaudēja ietekmi ES jautājumu vadībā. Tomēr, lai arī Brisele uzsver, ka tās mērķi ir pieticīgi, tai nāksies cīnīties ar plašo krīzi.

Pašreizējās krīzes apmēram nav precedentu pēdējo 50 gadu laikā, Eiropas valstu saimei saskaroties ar parādu jūgu, budžeta deficītiem, pieaugošu bezdarbu, eiro kursa krišanos, iedzīvotāju novecošanos un topošo lielvaru konkurenci.

Beļģijas prezidentūras plāni ietver centienus krīzes mazināšanai un finanšu sektora uzraudzības pastiprināšanai, lai nepieļautu krīzes atkārtošanos. Vienlaikus Beļģija sola ļaut brīvi rīkoties gan van Rompejam, gan ES topošajam Ārējās darbības dienestam augstās ārlietu pārstāves Ketrīnas Eštones vadībā. "Mēs esam gatavi ierobežot savu kā prezidējošās valsts lomu, jo mēs vēlamies sniegt iespēju Hermanam van Rompejam un Ketrīnai Eštonei pildīt viņu jaunās pilnvaras," norāda Leterms.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties