#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Stājas spēkā Eiropas Vīzu kodekss
, 2010. gada, 05.aprīlis, 2010

Šodien stājas spēkā jaunais Eiropas Vīzu kodekss, kas regulēs īstermiņa vīzu (uzturēšanās līdz 90 dienām pusgada laikā) izsniegšanu visās Šengenas līguma dalībvalstīs.

Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktora vietnieks Uldis Simsons iepriekš žurnālistiem skaidroja, ka jaunā kārtība atvieglos un vienkāršos pašreizējo un tā neviesīs būtiskas izmaiņas Latvijas pārstāvniecībās izsniegto vīzu skaitā. Salīdzinot ar pašreizējo situāciju, Eiropas Vīzu kodekss atceļ tranzītvīzas un, ja ir nepieciešamība tranzītā šķērsot Šengenas līguma teritoriju, būs jāpieprasa ieceļošanas vīza. Lai pieprasītu vīzu, tā pieprasītāja pasei būs jābūt izdotai pēdējo desmit gadu laikā.

Līdz ar jauno kārtību tiks ieviesta arī jauna vīzas pieprasīšanas veidlapa, kurā līdzšinējo 48 punktu vietā būs vien 37. Jaunajā veidlapā vīzas pieprasītājam būs jāparakstās vienu reizi līdzšinējo divu vietā. Nelielas izmaiņas skars arī samaksu par vīzas pieteikuma izskatīšanu. Vīzas nodeva saglabāsies līdzšinējā apmērā un būs 60 eiro (42 lati). Ja Eiropas Savienība ir noslēgusi līgumu ar trešo valsti par samazinātu vīzas nodevu, tās apmēs saglabāsies 35 eiro (24 lati). Izmaiņas skars bērnus. Kodekss paredz, ka bērniem līdz piecu gadu vecumam līdzšinējo sešu gadu vietā nav jāmaksā vīzas nodeva. Vienlaikus ieviesta norma, kas noteic, ka bērniem no sešu līdz 11 gadu vecumam vīzas nodeva būs 35 eiro līdzšinējo 60 eiro vietā.

Līdz šim vīzas tika izsniegtas uz tik ilgu laiku, cik bija lūdzis pieprasītājs. Jaunā kārtība noteic, ka vienreizējām un divreizējām vīzām papildus prasītajam uzturēšanās termiņam tiks pievienots 15 dienu vīzas derīguma termiņš. Tas gan nenozīmē, ka vīzas saņēmējs varēs uzturēties valstī 15 dienas ilgāk, bet gan padarīs elastīgāku iebraukšanas laiku, proti, iespējamais uzturēšanās laiks vēl joprojām atbildīs pieprasītajam vīzas termiņam.

Atbilstoši šai kārtībai arī apdrošinātāji tiek lūgti vīzu pieprasītājiem izsniegt tā dēvētās peldošās apdrošināšanas polises, kuru darbības laiks sākas līdz ar iebraukšanu valstī.

Eiropas Vīzu kodekss arī noteic, ka ārpakalpojumu sniedzēji no vīzu pieprasītāja nevar iekasēt vairāk par 30 eiro (21 latu). Latvijas gadījumā tas skars mūsu valsts sadarbību Krievijā ar "Pony Express". Atsevišķos gadījumos "Pony Express" sniegtie pakalpojumi tagad izmaksās nedaudz dārgāk, bet citos - nedaudz lētāk. Savukārt pēc gada, no 2011.gada 5.aprīļa, atbilstoši Eiropas Vīzu kodeksam Latvijai būs jānodrošina vīzu pieprasītājiem tiesības pārsūdzēt konsulārās amatpersonas lēmumu atteikuma gadījumā.

Eiropas Vīzu kodeksā iekļauta norma, kas paredz tiesības vīzu pieprasītājiem pārsūdzēt vīzas atteikumu. Tā kā Latvijas un vēl vairāku dalībvalstu nacionālajos tiesību aktos nav paredzēta šāda pārsūdzības procedūra, tad Eiropas Vīzu kodekss nosaka pārejas periodu attiecībā uz šo normu, proti, pārsūdzības procedūra Latvijai būs jānodrošina, sākot no 2011.gada 5.aprīļa.
 

 

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties