#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Sūdzēsies par sliktajiem veselības aprūpes apstākļiem Latvijā
, 2010. gada, 20.jūlijs, 2010

Šodien plkst.10.15 Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" un Latvijas Pacientu ombuds parakstīs kopīgu sūdzību Eiropas ombudam par Eiropas Komisijas (EK) neatbilstošo rīcību tiesību aktiem, ļaujot pasliktināt veselības aprūpi Latvijā.

Pasākuma laikā tiks sniegta informācija par sūdzības saturu, tās atbalstītājiem un ieplānoto parakstu vākšanas kampaņu. Savu spēju robežās LVSADA nodrošinās ikvienam Latvijas iedzīvotājam iespēju parakstīties, lai atbalstītu sūdzību un aizstāvētu savas tiesības uz pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi.

LVSADA plāno ka augustā Latvijas slimnīcās varētu tikt vākti paraksti sūdzības iesniegšanai Eiropas ombudā par EK rīcību, pasliktinot veselības aprūpi Latvijā. Patlaban paredzēts, ka augustā visās Latvijas slimnīcās, kurās ir pārstāvēta arodbiedrība, būs viens atbildīgais cilvēks par parakstu vākšanu. Līdz ar to pacientiem būs iespēja šajās slimnīcās sūdzību parakstīt.

Gatavojot sūdzību, LVSADA pamatojas uz Eiropas Savienības (ES) Pamattiesību hartas 35.pantu, kas cita starpā paredz, ka visiem ES politikas dokumentiem un aktivitātēm ir jānodrošina augsts līmenis cilvēku veselības aizsardzībā. Taču ne Saprašanās memorands starp Eiropas Kopienu un Latviju, nedz EK turpmākā rīcība nesatur norādes uz konkrētu rīcību, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem ES Pamattiesību hartas 35.pantā paredzētās garantijas, uzskata LVSADA.

Ņemot vērā šādu rīcību, laikā no 2008.gada līdz 2010.gadam Latvijas valdība ir samazinājusi valsts finansējumu veselības aprūpei par aptuveni 25%. Līdz ar to aptuveni 50% slimnieku vairs nevar atļauties nopirkt nepieciešamos medikamentus, iedzīvotāji trīs reizes biežāk nekā vidēji ES nepieciešamības gadījumā neveic veselības pārbaudi nepietiekamas pieejamības dēļ, norāda LVSADA.

Kopš 2009.gada 1.jūlija pieaugušie gandrīz vairs nesaņem valsts apmaksātu plānveida medicīnisko palīdzību slimnīcās. Turklāt par 2010.gadā sniegto neatliekamo medicīnisko palīdzību valsts jūnijā ir parādā slimnīcām 13,5 miljonus latu, tādēļ pēc pāris mēnešiem slimnīcas līdzekļu trūkuma dēļ būs spiestas pārtraukt arī neatliekamās palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem, bažījas arodbiedrība. Tāpat gada laikā par 14,2% ir pieaudzis neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu izsaukumu skaits, par 12,3% - akūto stacionāra slimnieku skaits, par 14,6% samazināts ārstniecības personu skaits neatliekamās palīdzības slimnīcās, bet mirstība slimnīcās ir pieaugusi par vairāk nekā trešdaļu, turklāt tās pieaugums ir tieši proporcionāls akūto slimnieku skaita pieaugumam, tā EK rīcības sekas un savu lēmumu sūdzēties Eiropas ombudā pamato arodbiedrība.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: freerangestock.com

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties