#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Tapusi jauna dokumentālā filma par 1991.gada barikādēm
BNS 
, 2013. gada, 17.janvāris

Tapusi jauna dokumentālā filma par 1991.gada barikādēm “Tautas balss barikādēs”, kuras režisors un operators ir Rodrigo Rikards, bet kuras tekstu autors ir bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs un viens no atmodas laika līderiem Dainis Īvāns. Eiropas Savienības (ES) mājā otrdien notika dokumentālās filmas pirmizrāde.

“Es barikādes Rodrigo filmā atklāju no jauna, jo tās bija ļoti decentralizētas, kā jau visa mūsu atmoda- viens cilvēks jau nevarēja būt visur klāt,” filmas pirmizrādē sacīja D. Īvāns.

Šī dokumentālā filma ir 65 minūtes gara, kaut arī kopējais safilmētais materiāls ir apmēram sešas stundas garš. Tajā dokumentēti 1991.gada barikāžu notikumi, cilvēku liecības, viedokļi un komentāri par notiekošo. Tiek runāts par dažādiem tajā brīdī aktuālajiem jautājumiem- cilvēku atsaucību, brīvību, nāvessoda napieciešamību, politiku un citiem. Dokumentālajā filmā ir redzami arī daudzi pazīstami cilvēki, piemēram,  kultūrvēsturnieks Ojārs Zanders, komponists Raimonds Pauls un bijušais LTV Ziņu dienesta vadītājs Dzintris Kolāts. 

Rikards par “Tautas balss barikādēs” stāstīja: “Šī bija pirmizrāde filmai, kas 22 gadus ir nogulējusi manā arhīvā. (..) Vecie materiāli ir jāvelk gaismā, jo īsts dokumentāls materiāls jau nenoveco, bet gan tikai iegūst noteiktu “apsūbējumu”. Varbūt filmas kadri nav tik dinamiski samontēti, taču tie plūstoši stāsta par to laiku un piespiež domāt, kā mūsu vēsture ir attīstījusies.”

“Šī filma ir ļoti tieša un nav iespējams to skatīties bez aizkustinājuma. Tajā viss ir īsts un nekas nav sadomāts un samākslots,” sacīja Īvāns. Pagaidām filmu ir paredzēts tikai rādīt televīzijā un citi izrādīšanas plāni ir neskaidri. Rikards un Īvāns ieminējās, ka to varētu demonstrēt arī skolās kā mācību materiālu un pat iesniegt kādā dokumentālo filmu konkursā.

Plašākai publikai šo filmu būs iespējams noskatīties 20.janvārī plkst. 16.45. kanālā LTV1, kad visas dienas garumā piedāvās arī citus barikādēm veltītus raidījumus un dokumentālās filmas.

1991.gada janvārī ar padomju armijas iebrukumu Lietuvas Televīzijas ēkā sākās mēģinājums apdraudēt Baltijas valstu patstāvību. Latvijas Tautas frontes vadībā Latvijas iedzīvotāji Rīgā pulcējās, lai celtu barikādes un aizsargātu pret iespējamo agresiju stratēģiski svarīgos objektus. Vairāki cilvēki šajās janvāra dienās gāja bojā OMON uzbrukumu laikā - iebrukuma laikā Iekšlietu ministrijā gāja bojā milicijas darbinieki Vladimirs Gomonovičs un Sergejs Konoņenko, bet skolnieks Edijs Riekstiņš, režisors un operators Andris Slapiņš, kā arī operators Gvido Zvaigzne gāja bojā Bastejkalnā. 16.janvārī pie Vecmīlgrāvja tilta OMON nošāva Robertu Mūrnieku un ievainoja divus tilta sargātājus, savukārt 22.janvārī gāja bojā Ilgvars Grieziņš.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties