#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Tehnoloģija palīdz katastrofu novēršanas speciālistiem glābt cilvēku dzīvību
, 2010. gada, 23.jūlijs, 2010

WORKPAD — šā ES finansēta IKT (Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas) pētniecības projekta rezultātā tika izstrādāti programmatūras lietojumi, kas ļauj dienestiem, kas iesaistīti dabas katastrofu novēršanā, ātri un efektīvi sadarboties un sazināties savā starpā, tādējādi glābjot dzīvību lielākam cilvēku skaitam.

Koordinācija un saziņa ir īpaši svarīgas, ja attiecīgajā katastrofas skartajā vietā strādā daudzu dažādu aģentūru, civilās aizsardzības iestāžu un NVO pārstāvji. ES sniegtais finansējums 1,85 miljonu eiro apmērā palīdzēja zinātniekiem izpētīt, kā, izmantojot vienādranga tehnoloģiju, varētu sasaistīt virkni dažādu organizāciju datubāzu, lai uzlabotu reakcijas laiku un novērstu pasākumu dublēšanos. Viens centrālais dispečerpunkts, kas saņem un izsūta informāciju visiem avārijas dienestiem, var ātrā un efektīvā veidā palīdzēt izglābt dzīvību lielākam cilvēku skaitam. Šī tehnoloģija jau ir veiksmīgi izmēģināta Dienviditālijā, un to var izmantot jebkur pasaulē.
Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas atbild par digitālās programmas īstenošanu, sacīja: "Kad notiek zemestrīce, meža ugunsgrēks vai plūdi, mums jāizmanto visi pieejamie resursi, lai izglābtu iespējami lielāku skaitu cilvēku un veiktu neatliekamus glābšanas darbus. ES pētniecības finansējums ir palīdzējis izstrādāt vērtīgu IKT rīku, kas uzlabo un paātrina katastrofu seku novēršanu. Šādi pētniecība un inovācija var palīdzēt radīt Digitālo programmu Eiropai."
Cilvēkiem, kas iesprostoti zemestrīces izpostītajās ēkās, jāpalīdz pēc iespējas ātrāk, lai palielinātu viņu izdzīvošanas izredzes. Kā dažādas glābšanas komandas koordinē savu darbu un novērš situāciju, ka uz kādu objektu tiek sūtīts pārāk daudz glābšanas speciālistu, bet uz kādu citu — pārak maz? Lai optimizētu reaģēšanu uz katastrofām, ir jāapvieno dažādās iekšējās sistēmas un datubāzes, ko izmanto katastrofās, lai nodrošinātu, ka visām organizācijām pieejamas pilnīgas ziņas.
Pētniecības projektā WORKPAD, ko finansējusi ES, tika izstrādāts tīkls, kas var savienot dažādas iekšējās sistēmas. Tad, izmantojot centrālo koordinācijas un saziņas punktu, katastrofu seko novēršanā iesaistītie speciālisti var sazināties savā starpā, izmantojot portatīvas ierīces (visbiežāk plaukstdatorus). Piemēram, ar ģeogrāfiskās identifikācijas metadatu pievienošanu [geo-tagging] glābšanas komandu vadītāji var sekot līdzi tam, kur atrodas viņu komandas locekļi, lai ikvienā brīdī zinātu, kurās vietās atrodas glābēji un kādus darbus viņi veic. Izmantojot vienādranga tehnoloģiju, šajā tīklā sūtītā informācija var ietvert sīkākus datus, piemēram, sabrukušās dzīvojamās mājas iemītnieku uzvārdus, skolas klases sarakstus, tālruņu numurus, kartes un citu svarīgu informāciju. WORKPAD projektā tika izstrādāts arī programmnodrošinājums, kas var definēt uzdevumus, piešķirt funkcijas un sniegt sīkus norādījumus glābšanas dienestu speciālistiem.

To var atjaunināt reāllaikā, lai vajadzības gadījumā glābējus varētu novirzīt cita, steidzamāka uzdevuma veikšanai.
WORKPAD projekta pētniecības rezultāti tika veiksmīgi izmēģināti Dienviditālijā, kur katru gadu notiek mežu ugunsgrēki un dažkārt zemestrīces, un tāpēc nepieciešama katastrofu seku likvidēšanas dienestu palīdzība. WORKPAD izstrādātā tehnoloģija ir gatava lietošanai. Čehija un Itālijas reģions Kalabrija apsver šīs tehnoloģijas izmantošanu.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties