#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Vai Tu zini, kas ir „papildu saprašanās memorands”?
, 2010. gada, 22.jūlijs, 2010

Ir teiciens: „Lai nēsātu brilles nepietiek ar gudrību – vajag arī slikti redzēt”. Kad mācījos pamatskolā un braucu uz olimpiādēm, man vienmēr gribējās no kāda aizņemties brilles, lai konkurenti domātu, ka esmu gudrāka, un arī pati sevi nedaudz piemānītu – ja jau izskatos gudra, tad tāda arī būšu! Šķiet, līdzīgi ir arī cilvēkiem, kas strādā Eiropas Savienībā (ES) un latvisko savienības terminoloģiju – vai nu ar vai bez brillēm, bet reizēm liekas, ka tulkotāji pārspēj paši sevi un viņu izdomātos latviskojumus saprot vien retais.

Protams, lielākoties vārds tiek iztulkots vai latviskots pareizi, tomēr tas nemaina faktu, ka lielu daļu ES terminoloģijas saprot tikai cilvēki ar „īpaši bieziem gudrības briļļu stikliem”. Varbūt tieši šī sarežģītība ir iemesls, kāpēc vairums latviešu uzskata, ka Eiropa ir kaut kur tālu prom, nevis tepat Latvijā.

Jautājums

Jautāju 15 Latvijas iedzīvotājiem, vai viņi zina, kas ir „papildu saprašanās memorands”?, par kuru pēdējā laikā bieži varam gan klausīties televīzijas un radio ziņās, gan arī lasīt avīzēs un internetā.

Protams, 15 cilvēku izlase ir pārāk maza, lai rezultātus vispārinātu, jo tik mazs skaits aptaujāto nevar liecināt par visu valsti kopumā, tomēr visas saņemtās atbildes bija tik līdzīgas, ka atļaušos izvirzīt dažus secinājumus.

Pareizo atbildi nezināja ne jaunieši, ne studenti, ne pensionāri, ne arī cilvēki ar augstāko izglītību un vairāku gadu darba pieredzi. Daļa aptaujāto zināja termina „papildu saprašanās memorands” atsevišķu vārdu nozīmi, tomēr kopējo jēgu nemācēja atklāt. Lielākā daļa aptaujāto pat neriskēja minēt, kas tas par zvēru vai nezvēru varētu būt. Interesantākās atbildes bija: „Izklausās pēc kaut kādām piemiņas plāksnēm”, „Kad pārītis ir sastrīdējies un pēc tam salīdzis, viņi noorganizē sev tādu kā randiņu – papildu saprašanās memorandu” „Super-duper gadījumi, kad cilvēki saprotas no pusvārda”, „Sinonīms vārdam „testaments”” „Saprašanās ar sesto prātu” un citi.

Vairākas atbildes jau bija tuvākās patiesībai: „Kaut kas saistīts ar savstarpējām attiecībām un sapratni starp divām pusēm”, „Kaut kāds svarīgs dokuments” vai „Dokuments, kas tiek sarakstīts pēc kādas svarīgas tikšanās”.

Pareizā atbilde

Tildes vārdnīca skaidro: „Memorands (izcelsme – latīņu „memorandum”) – tas, kas jāatceras. Memorands ir diplomātisks dokuments, kurā iztirzāta kāda jautājuma būtība; vienošanās formulējums diplomātiskajās sarunās.” „Saprašanās memorands ir divpusēja vai daudzpusēja vienošanās starp pusēm, kas norāda paredzēto kopējo darbības virzienu gadījumos, kad nevar vai nevēlas veidot juridiskas saistības. To var saukt arī par alternatīvu džentlmeņu rokasspiedienam”, teikts Eiropas Komisijas (EK) mājas lapā.

Šodien publiskotais papildu saprašanās memorands ir divpusēja vienošanās starp Latvijas valdību un EK, kas mūsu valstij nodrošinās arī turpmāku aizdevuma saņemšanu līdz 200 miljoniem eiro.

„Priecājos, ka programmas īstenošana norisinās kā plānots, finansiālā vide ir lielā mērā stabilizējusies, un ekonomiskā situācija rāda uzlabošanās pazīmes. Latvija aizvien biežāk saņem uzslavas no citām valstīm par to, ka laikus tika pieņemti vajadzīgi lēmumi un sperti soļi, lai koriģētu valsts finanses un uzlabotu konkurētspēju. Tomēr budžeta deficīts joprojām ir ļoti augsts, un parāda līmenis strauji palielinās, kas tādējādi rada nepieciešamību pēc ievērojamas konsolidācijas arī 2011.gadā”, parakstot memorandu teica Ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns.

„Parakstītais memorands ar EK ir valdības darba rezultāts, kā arī apliecinājums tam, ka Latvijas ekonomika stabilizējas”, saka finanšu ministrs Einars Repše. „Īstenojot fiskālas disciplīnas politiku, valdības mērķis ir budžeta deficīta samazināšana, lai pēc iespējas ātrāk varētu nodrošināt tautsaimniecības atjaunošanos, kā arī konkurētspēju starptautiskajos tirgos,” turpina Repše un uzsver: „Neskatoties uz jau paveikto, mums ir mērķtiecīgi jāturpina iesāktais darbs, lai samazinātu arvien vēl pārmērīgo valsts budžeta deficītu.”

Papildus saprašanās memorands pieejams Eiropas Komisijas pārstāvniecības mājas lapā: http://ec.europa.eu/latvija/news/financial_assistance/index_lv.htm

Foto: www.europa.lv

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties