#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Valdība apstiprina Rīgu par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātpilsētu
, 2009. gada, 10.novembris, 2009

Ministru kabinets šodien, ņemot vērā konkursa žūrijas vērtējumu, Rīgu apstiprināja par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātpilsētu Latvijā.

 

Ministru kabinets šodien, ņemot vērā konkursa žūrijas vērtējumu, Rīgu apstiprināja par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātpilsētu Latvijā.

Ministru kabineta apstiprinājums nepieciešams, lai nodrošinātu Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 24.oktobra lēmuma izpildi, kas nosaka, ka attiecīgā dalībvalsts izvirza vienu pilsētu par Eiropas kultūras galvaspilsētu un paziņo to ne vēlāk kā četrus gadus pirms pasākuma sākuma.

Pasākuma mērķis ir uzsvērt Eiropas kultūru bagātību un daudzveidību un to kopīgās iezīmes, kā arī veicināt labāku savstarpēju pazīšanos Eiropas pilsoņu vidū. Par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētām tiek izvirzīta viena Latvijas un viena Zviedrijas pilsēta.

Konkurss norisinājās divās kārtās. Konkursa pirmajā kārtā 2008.gada decembrī piedalījās Rīga, Cēsis, Jūrmala un Liepāja. Saskaņā ar žūrijas komisijas lēmumu konkursa otrajai kārtai tika izvirzīta Rīga, Cēsis un Liepāja. Konkursa otrā kārta norisinājās 2009.gada septembrī.

Kandidātpilsētu pieteikumus vērtēja neatkarīga žūrija, kurā bija septiņi Eiropas Savienības institūciju pārstāvji un seši Latvijas pārstāvji, kuriem esot nozīmīga pieredze un kompetence kultūras jomā, kā arī Eiropas kultūras galvaspilsētas organizēšanā.

Žūrijas priekšsēdētājs sers Roberts Skots noslēguma ziņojumu par izraudzīto kandidātpilsētu 2009.gada 16.oktobrī iesniedza Kultūras ministrijai un Eiropas Komisijai. Saskaņā ar žūrijas lēmumu Rīga tiek izvirzīta Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātpilsētas statusam.

Gala lēmumu par žūrijas izvirzītajām Eiropas kultūras galvaspilsētām pieņems Eiropas Savienības (ES) Padome nākamā gada pirmajā pusē. Visticamāk, gan Rīga, gan otra kandidāte - Zviedrijas pilsēta Umea saņems Padomes apstiprinājumu.

Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu piešķir uz vienu gadu. Šajā laikā attiecīgajā pilsētā ir jānodrošina kultūras pasākumu programma, kas atspoguļotu tās kultūru un kultūras mantojumu, iesaistītu kultūras institūcijas, māksliniekus un kultūras darbiniekus no citām Eiropas valstīm ar mērķi izveidot ilgstošu sadarbību, kā arī atspoguļotu pilsētas nozīmi kopējā Eiropas kultūras mantojumā.

Rīgas gatavošanos Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem 2014.gadā uzmanīs Eiropas Komisijas (EK) konsultatīvā komisija. Ja gatavošanās ritēs, kā plānots, Rīga varēs pretendēt uz Melinas Merkuri balvu 1,5 miljonu eiro apmērā. EK pārstāve Anna Branča pauda viedokli, ka Latvijas Ministru kabinetam vajadzētu Rīgai piešķirt arī daļu Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu, lai varētu finansēt daudzpusīgo Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu 2014.gadā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākuma pirmsākumi ir meklējami 1985.gada 13.jūnijā, kad šo ideju ierosināja Grieķijas kultūras ministre Melina Merkuri un Francijas kultūras ministrs Žaks Langs.

Iniciatīvas mērķis bija veicināt dažādu Eiropas pilsētu kultūras mantojuma pieejamību un izplatību, popularizēt pilsētu identitāti un dzīvotspēju, kā arī veicināt Eiropas valstu mākslinieku un inteliģences sadarbību.

LETA/Nozare

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties