#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Van Rompeja un Eštones stāšanās augstajos amatos ievada jaunu ēru Eiropas Savienībā
, 2009. gada, 01.decembris, 2009

Šodien amatā stājas Eiropadomes priekšsēdētājs Hermanis van Rompejs (Hermann van Rompuy) un Eiropas Savienības Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrina Eštone cerībā uzlabot Eiropas globālo reputāciju.

Abi augstākie amati ir paredzēti Eiropas Savienības (ES) Lisabonas līgumā, kā mērķis ir optimizēt paplašināto bloku un pastiprināt tā balsi pasaules arēnā. Tas arī nostiprinās Eiropas Parlamenta (EP) lomu un samazinās nacionālos veto Eiropas politikai.

Taču vislielākā uzmanība tiek veltīta abiem augstākajiem amatiem, kas radīti arī, lai piešķirtu ES cilvēka seju. Van Rompejs atkāpās no Beļģijas premjerministra amata, lai ieņemtu ES augstāko posteni, bet britu Lordu palātas locekle Eštone vairs nevadīs ES Tirdzniecības komisiju. Viņu apvienojums izraisījis gan izbrīnu, gan cerības.

"ES līderi turpina vājināt ES institūcijas," pēc abu nominācijas pagājušajā mēnesī teica ES "zaļo" līdzpriekšsēdētājs Daniels Kons-Bendits. Viņš raksturoja 62 gadus veco Van Rompeju kā "maigu" un Eštoni kā "neievērojamu".

Viņš nav vienīgais, kurš vīlies, ka Eiropa nav izraudzījusies spēcīgu personību, kura varētu stāvēt plecu pie pleca ar ASV un Ķīnas līderiem, - kādu laiku šis amats tika prognozēts bijušajam Lielbritānijas premjerministram Tonijam Blēram.

Tagad Eiropu vadīs "divi pigmeji", nicīgi izteicās eiroskeptiski noskaņotās britu Neatkarības partijas pārstāvis Niks Faridžs.

Tomēr Francijas ārlietu ministrs Bernārs Kušnē runāja par "līdzsvaru" un aizstāvēja Van Rompeju un viņa "kompromisa zinātni".

"Daži saka ka viņš nav harizmātiska personība (...), bet tā varbūt nav viena no pamatīpašībām, lai vadītu Eiropu," viņš teica, norādot, ka flāmu kristīgais demokrāts Van Rompejs ātri iekaroja reputāciju kā mierīgs un efektīvs diplomāts, kuram pēc 11 mēnešu atrašanās pie Beļģijas valsts vadības stūres izdevies saglabāt koalīcijas valdībā naidīgās flāmu un frankofonu partijas.

Atbilstoši savai mierīgajai diplomātijai viņa pieeja sākumā būs mierīga, lai "nekāptu uz kājām" zviedriem, kuri līdz gada beigām saglabās ES tradicionālo rotējošo prezidentūru.

Taču otrdien Van Rompejs būs Lisabonā uz ceremoniju, kurā tiks atzīmēta šajā pilsētā parakstītā ES reformu līguma stāšanās spēkā.

Straujā turnejā pa Eiropas valstu galvaspilsētām viņš cita starpā tiksies ar Dānijas un Slovēnijas premjerministriem, kā arī ar Itālijas premjerministru Silvio Berluskoni un 1.decembrī vadīs savu pirmo ES galotņu apspriedi.

Šādas sveikšanas turnejas gan nebūs Eštonei, kuru dienu pēc stāšanās amatā iztaujās Eiropas Parlamenta Ārlietu komiteja. Viņai acīmredzot tiks uzdoti jautājumi par viņas kādreizējo lomu kodolatbruņošanās kampaņā Lielbritānijā, kurai bija sakari ar komunistiem.

Citi uzdos aktuālākus jautājumus 53 gadus vecajai Eštonei, kura pārņēma ES tirdzniecības komisijas vadību no sava tautieša, arī britu pēra Pītera Mendelsona.

"Ideja nodot Eiropas diplomātiju Lielbritānijai, tātad valstij, kura pat nevēlas Eiropas diplomātiju, nav nekas cits kā karikatūra," teica bijušais Francijas premjerministrs Mišels Rokārs.

Baronese Eštone, kurai nav pieredzes ārpolitikā un kura nekad nav ieņēmusi vēlētus amatus, min savu svarīgo lomu Lisabonas līguma pieņemšanā parlamentā, kad viņa bija Lordu palātas priekšsēdētāja. Tagad viņa vadīs jaunu un milzīgu Eiropas diplomātisko dienestu un kļūs par Žozē Manuela Barrozu vadītās Eiropas Komisijas viceprezidenti. Viņas atbalstītāji saka, ka viņa visu ātri iemācoties un esot efektīva sarunvedēja, kas viņai būs nepieciešams ES ārpolitikas vadīšanā un arī atbildot par bloka drošības jautājumiem.

Ziņa sagatavoa pēc aģentūras LETA/Nozare materiāliem

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties