#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Zatlers: Izvirzot Vīķi-Freibergu ES prezidenta amatam, Latvija parādījusi savu stāju
, 2009. gada, 19.novembris, 2009

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir spēcīga kandidāte Eiropas Savienības prezidenta amatam, un, viņu izvirzot, Latvija ir parādījusi stāju, tā šodien sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Pēc viņa domām, eksprezidente ir labs kandidāts jebkuram postenim Eiropas Savienībā (ES) un, izvirzot šo kandidātu, Latvija ienes vairāk atklātības augstu amatpersonu apstiprināšanā. Tāpat Latvija ir parādījusi, ka tai ir sava stāja.

Zatlers pēc tikšanās ar premjeru Valdi Dombrovski (JL) valdības vadītājam novēlēja veiksmi gaidāmajās ES valstu un valdību vadītāju sarunās, kuras jau tagad tiek prognozētas grūtas, vienlaikus uzsverot, ka Latvija jau tagad ir ieguvēja.

"Katrā ziņā ar Vīķes-Freibergas kandidatūru mēs gribējām ienest, pirmkārt, vairāk atklātības šajā procesā, kurā tiek nominēti un arī apstiprināti augstākie vadītāji Eiropas Savienībā, un parādīt to, ka arī Latvijai ir sava stāja un ka Latvijai ir sava kandidāte. Parādīt arī to, ka mēs pilntiesīgi piedalāmies šajā procesā, ka tas process ir demokrātisks. Tie ir tie trumpji - labs kandidāts, atklāts, demokrātisks process un viennozīmīgi labs rezultāts. Protams, ka tā ir konkurences cīņa un uzvarēs labākais kandidāts. Jo vairāk labu kandidātu, jo vairāk mēs varam būt pārliecināti, ka mūs vadīs labi vadītāji," sacīja Valsts prezidents.

Savukārt Dombrovskis žurnālistiem norādīja, ka Vīķe-Freiberga ir ļoti labi pozicionējusies kā kandidāte, līdz ar to starptautiskajā arēnā ļoti labi pozicionējusies arī Latvija. "Vīķes-Freibergas virzīšana ir attaisnojusies," sacīja premjers.

Viņš gan pagaidām atturējās izteikt prognozes eksprezidentes iespējām ieņemt augsto amatu, norādot, ka arī Eiropadomes sanāksmes norises dienā joprojām nav skaidrības par iespējamajiem favorītiem.

Dombrovskim arī šodien pirms Eiropadomes būšot vairākas neformālas sarunas ar citu valstu premjeriem, lai mēģinātu panākt atbalstu Vīķes-Freibergas kandidatūrai.

Kā ziņojām, šodien ārkārtas Eiropadomes sanāksmē ES dalībvalstu un valdību vadītāji ievēlēs ES padomes priekšsēdētāju un augsto pārstāvi kopējās ārējās un drošības politikas jautājumos.

Latvija ES prezidenta amatam virzīs bijušo Latvijas Valsts prezidenti Vīķi-Freibergu. Dombrovskis paudis uzskatu, ka Vīķes-Freibergas kandidatūra ir viena no spēcīgākajām Eiropā, viņa ir starptautiskajās aprindās labi pazīstama un cienīta politiķe, kura iemantojusi daudzu citu valstu līderu atbalstu un simpātijas.

Patlaban visas ES dalībvalstis ir ratificējušas Lisabonas līgumu, kas stāsies spēkā 2009.gada 1.decembrī. Lisabonas līgums paredz divu jaunu augsta līmeņa amatu izveidošanu.

Līgums paredz, ka ES padome ar kvalificētu balsu vairākumu ievēl priekšsēdētāju uz divarpus gadiem ar iespēju pārvēlēt viņu uz vēl vienu termiņu. Kāda šķēršļa vai smaga pārkāpuma gadījumā saskaņā ar to pašu procedūru Eiropadome var anulēt priekšsēdētāja pilnvaras. Augsto pārstāvi Kopējās ārējās un drošības politikas jautājumos ES padome ieceļ ar kvalificētu balsu vairākumu un ar Komisijas priekšsēdētāja piekrišanu. ES padome var anulēt viņa pilnvaras saskaņā ar to pašu procedūru.

Eiropadomes sanāksme sāksies plkst.18 pēc Briseles laika.

Ziņu aģentūra LETA/Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties