#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperts: Zemi no asteroīdu draudiem var glābt ar atombumbas palīdzību
BNS 
, 2013. gada, 11.janvāris, 2013

Ja Zemei bīstami pietuvotos kāds liels asteroīds un pastāvētu draudi, ka tas Zemē varētu ietriekties, to no Zemes varētu novirzīt ar atombumbas palīdzību, Zinātnes kafejnīcas diskusijā Eiropas Savienības mājā par Saules sistēmas mazajiem ķermeņiem, to atklāšanu un draudiem Zemei, teica Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks.

Vienlaikus gan Vilks atzina, ka atšķirībā no zinātniskās fantastikas filmām, kurās ik pa laikam Zemi apdraud kāds asteroīds un to cenšas ar bumbas palīdzību uzspridzināt, realitātē šādi centieni varētu novest pie tādām pašām sekām, kādas būtu, ja asteroīdu necenstos spridzināt. “Nebūtu lielas atšķirības, vai zemē ietriecas liels asteroīds vai vairāki mazāki,” klāstīja Vilks.

Viņš norādīja, ka vislabākais risinājums, lai paglābtu Zemi no prāva asteroīda, būtu atombumbas uzspridzināšana tam blakus, tādā veidā piešķirot asteroīdam impulsu, kas to atvirzītu tālāk no Zemes, tādā veidā izmainot tā kustības virzienu.

Vilks gan paziņoja, ka asteroīdu draudi bieži vien tiek pārspīlēti – lai arī tiek ziņots, ka kāds asteroīds  būs salīdzinoši tuvu Zemei, arī tad tas atrodas tālu, un iespējas, ka tas varētu ietriekties Zemē, ir niecīgas.

Diskusijā vairāki eksperti arī norādīja, ka vēl viens veids, kā pasargāt Zemi no asteroīdu draudiem, ir tā nokrāsošana baltā krāsā, kā dēļ tas, atstarojot Saules gaismu, varētu sākt mainīt savu trajektoriju. Vilks gan uzsvēra, ka šādai metodei, lai tā patiešām iedarbotos, būtu nepieciešami aptuveni 20 gadu.

Eksperti klātesošajiem atgādināja, ka lielākie draudi pašlaik ir asteroīds Apofiss, kas 2029. gadā Zemei pietuvosies 30 000 kilometru attālumā. To varēs novērot no Zemes, un tas atgādinās ļoti spilgtu zvaigzni, kura ātri pārvietojas. Tiek arī lēsts, ka šis asteroīds ar Zemi varētu sadurties 2036. gadā.

Lielākam objektam saduroties ar Zemi, notiktu katastrofisks sprādziens, izraisot plašus ugunsgrēkus. Ja objekts iekristu okeānā, tiktu radīts milzu cunami vilnis. Zemes klimatiskie apstākļi tiktu izmainīti, normalizējoties tikai pēc vairākiem gadiem, netiešā veidā ietekmējot visu ekosistēmu.

Saules sistēmā ir miljoniem asteroīdu, ik gadu ar dažādām metodēm tiek atklāti daudzi jauni. Lielākā daļa no tiem nekad nesaskarsies ar Zemi, bet pašlaik atklāti jau gandrīz 9000 objektu, kas periodiski pietuvojas Zemes orbītai. Kaut arī patlaban mums nav zināms neviens objekts, kas būtu Zemei draudīgs, sadursmes varbūtība, kaut arī niecīga, tomēr ir lielāka par 0.

Astronomi visā pasaulē intensīvi pēta Saules sistēmas mazos objektus, Arī Latvijas astronomi ir atklājuši vairākus jaunus asteroīdus. Latvijā ir izstrādātas metodes tuvo asteroīdu novērošanai gan ar  lāzera, gan radio radara palīdzību. Šīs metodes var palīdzēt uzlabot asteroīdu pozīciju mērījumus un precizēt to nākotnes trajektorijas.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir neformālā vidē pie kafijas tases raisīt brīvu diskusiju par aktuāliem un sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Šī ir lieliska iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot jautājumus un noskaidrot līdz šim neizprasto kādā konkrētā zinātnes jomā.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties